W miniony piątek, 25 maja 2018 r. w Szczecinie w sali obrad Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego przy ulicy Mickiewicza w Szczecinie miała miejsce Konferencja Regionalna dotycząca Raportu OECD pt.: "Przegląd polityki wobec obszarów wiejskich w Polsce" - rekomendacje dla Pomorza Zachodniego i wnioski na przyszłość.

Otwarcia Konferencji dokonał Jarosław Rzepa Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, który następnie omówił politykę Województwa wobec obszarów wiejskich. Raport OECD pt.: "Przegląd polityki wobec obszarów wiejskich w Polsce" - zaprezentował i szeroko omówił dr Jose Enrique Garcilazo, kierownik Wydziału ds. Polityki i Obszarów Wiejskich, Centrum Przedsiębiorczości, MŚP Regionów i Miast, OECD. Międzynarodowi eksperci, opracowując powyższy raport, wśród pozytywnie ocenionych działań na Pomorzu Zachodnim wskazali m.in. wprowadzenie programu interwencyjnego na rzecz Specjalnej Strefy Włączenia, a więc obszarów rozwijających się najwolniej w Zachodniopomorskiem. Doceniono także mechanizm kontraktów samorządowych, zasilanych środkami europejskimi. Zaplanowane przedsięwzięcia w ramach kontraktów polegają na realizacji powiązanych ze sobą projektów, opartych na potencjałach lokalnych samorządów.

Z kolei o barierach w rozwoju i podnoszeniu jakości życia na obszarach wiejskich, jak też i o rekomendacjach dla Pomorza Zachodniego mówiła prof. Monika Stanny, dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa z Polskiej Akademii Nauk, zaznaczając że rozproszona sieć osadnicza stwarza szansę wzmocnienia powiązań między miastami i wsiami. W/w raport OECD zawiera diagnozę kluczowych trendów w zakresie rozwoju obszarów wiejskich w Polsce, w tym obszarów Województwa Zachodniopomorskiego; określa ramy zarządzania i polityk w zakresie rozwoju wsi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jest niezwykle istotny z punktu widzenia przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, ponieważ wskazuje narzędzia, jakie można wykorzystać po roku 2020, by zwiększyć rozwój obszarów wiejskich.

Ponadto w dokumencie tym znajdują się cztery główne grupy rekomendacji:

1. Dostosowanie zachęt i zwiększenie wsparcia dla modernizacji rolnictwa w celu poprawy wydajności i zmniejszenia ubóstwa wśród rolników;

2. Zwiększenie wsparcia dla dywersyfikacji gospodarczej i przedsiębiorczości na obszarach wiejskich;

3. Ustanowienie skuteczniejszych zachęt i ram dla współpracy międzysamorządowej na szczeblu lokalnym oraz dla zintegrowanego planowania;

4. Wdrożenie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wymaga silniejszej decentralizacji i poprawy wielopoziomowego systemu zarządzania.

W przedmiotowej Konferencji licznie uczestniczyli przedstawiciele Lokalnych Grup Działania z terenu Pomorza Zachodniego, jak również reprezentanci Jednostek Samorządu Terytorialnego z Naszego Województwa. Z ramienia LGD POJEZIERZE RAZEM w Konferencji uczestniczył Dariusz Siubdzia dyrektor biura LGD.

W Konferencji uczestniczyli również m.in.: Renata Calak Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju; Adam Kalinowski Dyrektor Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, Leszek Jastrzębski Dyrektor Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego czy Piotr Jaśkiewicz Prezes Fundacji Nauka dla Środowiska.

Więcej i szerzej nt. Konferencji znajdą Państwo: - http://www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/aktualnosci/jak-eksperci-organizacji-wspolpracy-gospodarczej-i-rozwoju-oceniaja-pomorze-zachodnie-raport

W załączeniu: -raport OECD - przegląd polityki wobec obszarów wiejskich w Polsce-Zachodniopomorskie obszary wiejskie w wersji pdf.

Biuro LGD POJEZIERZE RAZEM