W dniu 08 września br. w siedzibie biura Stowarzyszenia LGD BRAMA LUBUSKA przy ulicy Wałowej 1 w Świebodzinie miało miejsce robocze spotkanie przedstawicieli Partnerów projektu w ramach współpracy międzynarodowej pomiędzy Lokalnymi Grupami Działania pod nazwą – „Młodzieżowa Akademia Komunikacji – MAK.”

W spotkaniu tym udział wzięli przedstawiciele dziesięciu lokalnych grup działania z terenu dwóch województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego. Reprezentanci partnerskiej lokalnej grupy działania z Czech udział brali poprzez system telekonferencji. Lokalna Grupę Działania POJEZIERZE RAZEM w Szczecinku podczas spotkania reprezentował Dariusz Siubdzia, dyrektor Biura LGD. W trakcie rozmów poruszono i omówiono zagadnienia bezpośrednio związane z realizacją międzynarodowego projektu współpracy „MAK” – takie jak: regulamin projektu, termin realizacji zadania, logistyka działań, podział obowiązków pomiędzy Partnerów Projektu, zakres obowiązków każdej z Grup LGD, kosztorys i budżet zadania, umowa partnerska, regulamin konkursów czy inne niezbędne dla prawidłowej realizacji ww. operacji.

Celem projektu „MAK” jest m.in.: włączenie dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 18 lat do życia regionu oraz zainteresowanie ich miejscem, w którym żyją, nauczenie ich poszukiwania aktualnych tematów, zdobywania informacji, ustnej i pisemnej komunikacji z dorosłymi, nauczenie ich obsługi sprzętu komputerowego i rejestracyjnego, technik prezentacji i marketingu, umożliwienie uczestnikom komunikowania się z zagranicznymi partnerami, zdobycia praktyki w porozumiewaniu się w językach obcych, poznawanie życia w innych regionach i krajach. Kolejnym celem projektu jest zapewnienie lokalnym grupom działania oraz uczestniczącym regionom stałej promocji w trakcie trwania projektu oraz w przyszłości.

Ideę projektu „MAK” określa się poprzez:
1.Wzmacnianie dialogu międzykulturowego i międzyetnicznego poprzez budowanie postaw otwartości i tolerancji wśród młodych ludzi;
2. Włączanie młodzieży z mniejszymi szansami we wspólne inicjatywy;
3. Promowanie międzynarodowej współpracy młodzieży z wykorzystaniem nowoczesnych technologii;
4. Promowanie zainteresowania młodzieży edukacją ekologiczną.

Lokalne Grupy Działania biorące udział w Projekcie to:
1. LGD ,,Lider Pojezierza”;
2. LGD Stowarzyszenie Wiejska Inicjatywa Rozwoju – WIR;
3. LGD POJEZIERZE RAZEM;
4. LGD „Szanse bezdroży Gmin Powiatu Goleniowskiego”;
5. LGD „Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim”;
6. MAS Opavsko;
7. LGD BRAMA LUBUSKA;
8. LGD „Grupa Łużycka”;
9. LGD Zielona Dolina Odry i Warty;
10. LGD Zielone Światło.

Szacuje się, że poprzez wdrożenie i realizację ww. projektu współpracy międzynarodowej „MAK” zaangażowanych w niego będzie młodzież z blisko 95 Gmin członkowskich wchodzących w skład poszczególnych LGD-ów Partnerów Projektu.

Dla uczestniczącej młodzieży projekt „MAK” zakłada pozyskanie przez nich wartości dodanej w postaci:
1. umożliwienie wszechstronnej ekspresji własnych, poglądów, oczekiwań, wizji świata,
2. poznanie walorów własnego otoczenia,
3. określanie własnych możliwości, silnych i słabszych punktów,
4. nauka pracy w zespole,
5. edukacja audiowizualna,
6. rozwijanie umiejętności interkulturowych, komunikacyjnych i społecznych, w tym asertywności i empatii,
7. zwiększenie wiary we własne możliwości.

Podczas spotkania uczestnicy poruszyli również temat aplikacji i omówili tematyką projektu współpracy jakim jest projekt pod tytułem „Polskie Trasy”.

Spotkanie w Świebodzinie przebiegało w atmosferze wzajemnego zrozumienia i przyczyniło się do wymiany dobrych praktyk pomiędzy LGD-ami. Omówiono tez bieżące sprawy związane z problematyką prawidłowego ogłaszania naborów wniosków, jak też zasadami kwalifikowalności kosztów oraz warunkami ubiegania się ośrodki finansowe w ramach Leadera w nowym okresie programowania PROW na lata 2014-2020.

Tekst:
Dariusz Siubdzia, dyrektor Biura LGD