W ubiegły weekend w Poznaniu odbyły się targi „Smaki Regionów” podczas których wręczone zostały prestiżowe nagrody – Perły 2023. Jest to nagroda, jaką przyznaje Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego regionalnym wyrobom, wytwarzanym od lat tymi samymi metodami, wyróżniającym się jakością i smakiem.

Nominacje do tytułu „Perły 2023” to efekt uzyskania najwyższych ocen w regionalnym konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Najlepsi producenci zaprezentowali się pod koniec sierpnia w Przelewicach.

W tegorocznej edycji konkursu docenione zostały m.in. Paszteciki Gwdowskie Pani Danuty Szlaz wpisane na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-09-06 w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. zachodniopomorskim. Tradycja wytwarzania na terenie województwa zachodniopomorskiego pasztecików z kapustą i grzybami, opartych na zapiekanym cieście drożdżowym, sięga lat 50-tych/60-tych XX wieku: „Od kiedy pamiętam bardzo często mama przygotowywała właśnie paszteciki. Według mnie, już od początku lat 50. XX w. paszteciki te były wyrabiane na terenie obecnego Województwa Zachodniopomorskiego” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Gwdy Wielkiej). Od ponad 60 lat paszteciki przygotowywane są przede wszystkim w okresie świątecznym, na Boże Narodzenie, czy na Wielkanoc. Receptura i tajniki wypiekania pasztecików przekazywane są następnym pokoleniom tak, aby już od najmłodszych lat poznali ich historię i sposób wytwarzania. „Wszystkie produkty pochodzą z dobrze mi znanych naturalnych źródeł. Jajka kupuję od znajomej, która hoduje swoje kury. Mąkę kupuje w sklepie. Ważne żeby to była mąka dobrej jakości. Na farsz składają się: grzyby leśne, których w naszym rejonie nie brakowało, kapustę zaś sama kiszę każdego roku” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Gwdy Wielkiej). Na początku, aby przygotować paszteciki, trzeba szybko wyrobić ciasto i schłodzić je. Następnie przygotować farsz z grzybów, cebuli i kiszonej kapusty. Farsz należy układać na uformowanych z ciasta wstęgach, które należy dokładnie skleić. Wstęgi pokroić na poszczególne paszteciki. Piec 20 minut, w nagrzanym piekarniku. Paszteciki Gwdowskie prezentowane są na różnego rodzaju konkursach, wystawach, jarmarkach i dożynkach.

Prestiżowe tytuły i efektowne statuetki podczas gali finałowej krajowego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów” otrzymało w tym roku sześć produktów z województwa zachodniopomorskiego:

Miód chabrowy – Elżbieta i Zygmunt Świnoga Pasieka „Pszczeli raj”

Miód drahimski gryczany – Grzegorz Fujarski ,,Pasieka Fujarskich”

Domysłowskie maślaczki – Waldemar Borecki

Zakwas buraczany z Dębna - Aneta i Stanisław Dobropolscy

Miód pitny trójniak dębowy – Łukasz Kołosowski Miody Puszczy Barlineckiej

Paszteciki Gwdowskie – Danuta Szlaz